Pedijatrijska ordinacija dr. Puževski https://pedijatar-puzevski.hr Pedijatar | Liječnik | Zdravlje | Zagreb Sun, 11 Oct 2020 15:49:50 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.5.5 12. mjesec https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/12/92/ https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/12/92/#comments Sat, 12 Sep 2020 15:34:41 +0000 https://pedijatar-puzevski.hr/?p=1253 Vrijeme je za proslavu prvog rođendana. Ne pretjerujte s brojem uzvanika. Intimno obiteljsko druženje biti će mu draže. Ako ne možete izbjeći veliku proslavu pokušajte je organizirati vani u vrtu ili prirodi.

Tjelesni razvoj:

Dijete je u godinu dana utrostručilo rodnu težinu, naraslo prosječno 25 centimetara , a glavica se u opsegu povečala za 12 centimetara. Opseg prsnog koša za dva je centimetra veći od opsega glave.U posljednjem mjesecu narasti će oko jedan centimetar i dobiti oko 300 grama. Prosječno su dječaci teški 10 kg 300 grama i dugački 75 centimetara, a djevojčice 9400 grama i dugačke 74 centimetra.

Mentalni razvoj:

Dijete aktivno usvaja govor i govori najmanje tri riječi sa značenjem.Služi se s desetak dvosložnih riječi. Noću spava 10-11 sati a danju ukupno do tri sata u dva spavanja. Može ispunjavati jednostavne zadatke; donesi, daj, nađi, zna oponašati kašalj, namigivanje i izvoditi druge pokrete koji izazivaju smijeh u okolini.

Naučite slušati svoje dijete i trudite se ne tepati!

Šara s olovkom, kad želi određeni predmet pokazuje rukom prema njemu, kažemo da ima pokaznu gestu. Dijete raspoznaje zvukove oko sebe pa na poznatu glazbu pleše.

Na upit pružiti će predmet koji drži u ruci i dati ga majci.

Motorički razvoj:

Korača naprijed uz pridržavanje za jednu ruku, ako želi brzo do cilja spušta se i puže. Samo 25% djece samostalno hoda za prvi rođendan. Izbjegnite zamku roditeljskog takmičenja tko će brže prohodati. Pustite da ono to učini kada je zrelo za hod.Ne prohodavajte ga i ne oblačite mu cipelice . Dijete treba kontakt stopala s podlogom kako bi imao sve podatke potrebne za okulo-motornu koordinaciju. Obucite mu samo protuklizne čarapice ili vrlo tanke papućice.

Dijete vježba s igračkama naučene radnje: kotrlja ih, lupa po bubnju, hrani medu žlicom, može uzeti dvije kocke u jednu ruku, može ispustiti jednu kockicu u lončić.

Počinje oponašati sve što radi okolina pa tako i četkicom prati zube. Iskoristite tu aktivnost za početak vlastite brige za zube, a vi mu još na kraju pomognite da bi higijena zubi bila zadovoljavajuća.

Prehrana:

Dijete sada jede gotovo svu hranu kao i ukućani. Preporuča se najmanje pet obroka u danu s razmacima od 3-4 sata.

Interes za hranom postaje sve manji , interes za socijalnom interakcijom i druženjem za stolom sve veći pa iskoristite svaku prigodu da sa djetetom zajednički hranite. Vrijeme je za prehranu koju nazivamo obiteljskom ali za njega još sa značajnom restikcijom soli i šećera.

Preporučena količina mlijeka i mliječnih proizvoda iznosi ukupno oko 500 ml dnevno , ali sada značajan dio može biti jogurt i mliječni proizvodi. Dojena djeca obično zadržavaju dva podoja danju uz podoj po noći. Ukoliko se majka odluči polaskom na posao prestati s dojenjem preporučamo postupno smanjivati broj podoja uz unos adaptiranog mlijeka namijenjenog djeci nakon godine dana i to čašom.

Sada je vrijeme da možete u prehranu uvesti med, plodove mora osim školjkaša, možete se poigrati sa začinima kod pripreme jela ali neka vam hrana koju dajete djetetu bude za vaš ukus još nedovoljo slana.

Igre s djetetom:

  • Provodite što više vremena u prirodi, parku, dječjem ugralištu. Dijete će promatrati lišće, životinje, ljude, vozila, sve imenujte i po povratku prepričajte što ste vidjeli i doživjeli. Ukoliko ste se vratili na posao nemojte biti nesretni jer više nemate vremena za igru kao prije. Druženje je sada kraće ali može biti još kvalitetnije.
  • Igrajte se u kadi, ubacite igračke za vodu ili improvizirajte preljevanje iz plastične čaše. Prskanje će biti puni pogodak uz obilje smijeha i puno senzoričke stimulacije.
  • Na kraju dana ritual maženja, masaže, čitanja neka ga uvede u san

Najčešća pitanja u dobi od 12 mjeseci:

  1. Kada treba započeti s postavljanjem granica, a da ih dijete razumije.

Upravo u dobi od godinu dana dijete razumije prvo “ne”, ono počinje oponašati majku i ponavljati , a time i započinje razvoj apstraktnog mišljenja. Taj prvi “ne” je poistovječivanje s majkom, to jest s njenom zabranom. Taj “ne” će se provlačiti kroz čitavu drugu godinu života.

Koristite ga sa svrhom i budite dosljedni u svojim zabranama. Ono što branite vi neka brani i tata i baka tako da dijete ne bude zbunjeno različitim stavovima.

  1. Koje namirnice moramo izbjegavati u dobi nakon 12 mjeseci?

Iako u ovoj dobi uvodimo u prehranu djeteta namirnice koje konzumira obitelj preporučamo da se visoko procesuirane namirnice , različite grickalice, paštete, naresci, izbjegavaju. Posebno forme hrane u vidu orašastog voća cijelog zrna, grožđa, sjemenki treba izbjegavati da ne dođe do aspiracije i gušenja. O gljivama poput šampinjona i bukovača postoje podijeljeni stavovi. Kod djeteta bez alergijske sklonosti može se postupno i oprezno nakon prve godine uvoditi u prehranu dok se kod atopičara preporuča odgoda. Glikoproteini gljiva ne spadaju u skupiniu jako alergogenih namirnica. Mana gljiva je njihova moguća mikrobiološka kontaminacija, brza i laka kvarljivost i teža probavljivost.

]]>
https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/12/92/feed/ 2603
11. mjesec https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/11/91/ https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/11/91/#comments Fri, 11 Sep 2020 15:30:01 +0000 https://pedijatar-puzevski.hr/?p=1249 Tjelesni razvoj: Dojenče u jedanaestom mjesecu naraste oko jedan centimetar i udeblja se prosječno oko 300 grama. Dječaci su prosječno dugački oko 74 centimetra i teški oko deset kilograma, a djevojčice oko 73 centimetra i teške oko 9200 g.

Mentalni razvoj:

Može ga se naučiti značenje riječi “ne”, na zabranu reagira prekidom aktivnosti. Kod izgovora te riječi treba izrazom lica i mimikom popratiti riječ zabrane.

Razvija se dodir pa mu dajući predmete različite teksture stimuliramo senzoriku.

Vid je u potpunosti razvijen te lako razlikuje lica na većoj udaljenosti.

Emocionalno je jako povezano s majkom pa mu separacija može izazvati tjeskobu.

Motorički razvoj:

Dok stoji uz namještaj uz držanje za rub jednom rukom, drugom rukom poseže za predmetom na podu. Na trenutak može nakratko stati bez pridržavanja.

Naizmjenično korača na mjestu, postranično uz držanje za jednu ruku.

Može uhvatiti kuglicu savijenim kažiprstom i palcem. Stavlja predmet ili kockicu u lončić i vadi je.

Prehrana:

Dojenče još uvijek treba barem dva podoja ili dvije boce dojenačkog mlijeka koje u ovoj dobi ima oznaku 3. Dojenačko mlijeko možete mu ponuditi u didaktičkom lončiću ili šalici.

Prehrana krutom hranom uključuje tri glavna obroka (doručak, ručak i večeru te jednu ili dvije užine). Hrana već nalikuje obiteljskoj hrani ali i dalje bez dodatka soli i šećera, Tekstura hrane je također sve kompaktnija, gnječena, a dodaju se komadi koje dijete samostalno jede.

Igre s djetetom:

  • Puštajte glazbu i plešite s djetetom, slušajte muziku uz prepričavanje događaja tog dana ili pjevajte.
  • Pričajte s djetetom potičući komunikaciju, imenujte predmete u okolini, odjevne predmete kada ga oblačite, izgovrajte mu kratke naredbe tipa daj mi to.
  • Pustite ga da uživa u igri trganja papira ili šaranja po njemu širokim bojicama za bebe. Napravite prve puzzle u vidu kalupa za muffine u koje će dijete ubacivati sitnije igračke.
  • Moguća je i prva memory igra sa sličicom koju pokažemo djetetu i onda je sakrijemo među nekoliko drugih. Zamolimo ga da je traži.

Najčešća pitanja u dobi od 11 mjeseci:

  1. Pripremamo se za povratak na posao i polazak u jaslice. Kako planirati dojenje?

U našem zakonodavstvu predviđena je stanka za dojenje u kojoj majka dojilja koja se vratila na posao prije navršene djetetove prve godine ima pravo na dva sata pauze u kontinuitetu ili dva puta po jedan sat. Stanka se može koristiti i kada je otac djeteta na rodiljskom dopustu. Ukoliko majka odluči nastaviti dojiti nakon godinu dana uz posao preporucamo da ostane na jutarnjem i večernjem podoju uz postupan prekid noćnog dojenja. Odluka o prestanku dojenja s godinu dana česta je i u tom slučaju preporučamo dojenačku formulu.

]]>
https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/11/91/feed/ 4529
10. mjesec https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/10/90/ https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/10/90/#comments Thu, 10 Sep 2020 15:25:29 +0000 https://pedijatar-puzevski.hr/?p=1246 Motorički razvoj:

Dijete stoji uz držanje za ogradu krevetića, prvo se prihvaća s obje ruke potom oslobađa jednu ruku. Uči ravnotežu, postaje sigurnije. Pustite ga da se samo nauči spustiti. Nekoliko puta će tresnuti o podlogu svom snagom ali će ga to učiti sigurnom i postupnom spuštanju.

Kada puže to čini na koljenima i dlanovima recipročnom koordinacijom.

Kada se pridržava uz namještaj pokušava praviti korake, a kada sjedi to je u potpunosti sigurno i stabilno sa svim obranama.

Prehrana:

Potreba za hranjivim tvarima je zbog povećane mobilnosti sve veća, a interes za hranom postupno se smanjuje. Stoga treba promišljati o jelovniku , planirati ga prema sezonskim namirnicama i prehrambenim običajima obitelji. Ukoliko dijete smanjuje volumen obroka kalorijski ga obogatite maslinovim uljem, maslacem, grčkim jogurtom, avokadom.

U ovoj se dobi preporuča najmanje pet obroka s poželjnim razmacima između njih od tri do četiri sata. Najmanje dva obroka su podoj ili dojenačko mlijeko.

Dajte djetetu da jede samo prstićima, dozvolite mu i žlicu koju sve bolje drži u ruci. Namirnice koje možete dati svom desetomjesečnom djetetu da ih jede samo prstićima su: banana, borovnica, breskva, kuhani krumpir, batat, mrkva, brokula, grašak i avokado. Dijete može samostalno jesti i kuhano meso, ribu, kruh i sve što je na meniju obitelji bez soli i dodanog šećera.

Igre s djetetom:

Iako interes za igračke ponešto blijedi u odnosu na interes za uporabnim predmetima držite se pravila da je na podlozi relativno malo igrački i da je većina pohranjena u za to pripremljene spremnike. Sve što se kreće i povlači stimulirati će dijete na kretanje. Igračke za guranje namjenjene su onima koji već samostalno hodaju uz namještaj držeći se za jednu ruku.

U ovoj dobi jako vole ogledala, razgovaraju promatrajući svoj lik u njemu. Pokazujte joj i imenujte dijelove lica dok se gleda u ogledalu. Lopte su stalno zanimljive, preporučam jednu manju za ruku i laganu veliku za nogu.

Igre vađenje manjih predmete poput kocki iz kutija kao i igra traženja plišanca koji na pola viri iz vašeg džepa tipa su igara skriveno – nađeno.

Pjevanje, imitiranje, brojalice, listanje slikovnica i predmeta različitih tekstura dio su svakodnevnog druženja.


Najčešća pitanja u dobi od deset mjeseci:

  1. Kako naučiti bebu da se sama zaigra?

Vaše dijete je socijalno biće i potreba da je u interakciji s roditeljima je sastavni dio zdravog odrastanja. Sada je vrijeme da vaše desetomjesečno dojenče malo pustite da istražuje samo. Vi mu pri tome morate pomoći. Idealno je staviti ga na pod, učiniti prostor sigurnim (utičnice, ladice i slično), stavite mu neki predmet u vidokrug i budite uz njega dok ne krene u istraživanje. Javljajte mu se stalno i priskočite u pomoć ako negdje zapne ali pustite da sam vodi igru bez vašeg sudjelovanja.

]]>
https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/10/90/feed/ 1653
9. mjesec https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/09/9/ https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/09/9/#comments Wed, 09 Sep 2020 15:22:28 +0000 https://pedijatar-puzevski.hr/?p=1242 Riječ mali istraživač najbolje opisuje ovo razdoblje u prvoj godini života. Puzanje, podizanje uz namještaj, kretanje s jednog na drugi kraj sobe. Nikada dovoljno opreza i potrebe stalnog nadzora.

Tjelesni razvoj:

U dobi od devet mjeseci prosječno su dječaci teški oko 9200 grama, a dugački 72 centimetra. Djevojčice pak proječno teže oko 8500 grama a dugačke su 70 centimetara. Velika fontanela kod neke je djece već zatvorena, a ima onih kod kojih je široko otvorena i preko dva centimetra.

Mentalni razvoj:

Dojenče već ima kratkotrajnu memoriju, a zamjećuju se i prvi pokazatelji odobnosti djeteta. Ono uspješno prepoznaje emocije i izraze s vašeg lica.

Dijete oponaša glasove i niže slogove koji nalikuju na riječi. Jasno izgovara mama i tata a prve riječi sa značenjem najčešće izgovara u širokom rasponu između devet i petnaest mjeseci.

Može se naučiti na pokaznu gestu i mahanje pa-pa, živio i slično. Kada mu je u blizini igračka koja zvoni, uzima je, pokreće zvuk i veseli mu se.

Motorički razvoj:

Dojenče stabilno sjedi na ravnoj podlozi uz ravna leđa i uzima predmet sa strane bez pada i nesigurnosti. Ustaje uz namještaj i stoji pridržavajući se uz rub.

Uzima sitne predmete ili mrvice oko sebe hvatom palcem i kažiprstom što nazivamo pincetnim hvatom.

Prehrana:

Dva do tri podoja ili dvije do tri bočice dojenačkog mlijeka i dalje su potreba devetomjesečnog dojenčeta. Obroci su sve raznovrsniji i u pravilu jedu već tri obroka na žlicu. Dijete samo uzima žlicu i želi sudjelovati u hranjenju. Hrani se i prstima i sada već spretno pincetno hvata komadiće hrane. U svim prilikama kada je obitelj za stolom i hrani se primaknite djetetovu hranilicu stolu i neka hranjenje usvoji kao socijalnu interakciju i druženje. Držite se pravila da hranjenje nikada nije prisila.

Naglasak stavite na teksturu obroka, oni postaju gušći s komadićima zgnječene a ne miksane hrane i namirnicama zrnate teksture poput riže, prosa, palente.

Igre s djetetom:

  • Potreba za igrom sve je veća pa produžite vrijeme igre s djetetom. Igračke su sve manje zanimljive, a interes jača za uporabne predmete, posuđe za kuhanje, kutije, zapravo sve što mu je novo i okružuje ga.
  • Sve što se kreće, posebno igračke na vrpci koju dijete poteže i približava je sebi. Kada je dovuče ostaviti će vrpcu, posegnuti za igračkom i radovati se svom uspjehu.
  • Slikovnice debelih stranica sa sakrivenim sadržajem koje dijete treba otvoriti i istražiti pravi su izbor. Glazba, oponašanje plesa, imitiranje kretanja životinja jako će ga veseliti.
  • Odlazak na bazen može predstavljati novo iznenađujuće ugodno iskustvo i snažnu senzoričku stimulaciju djeteta

Najčešća pitanja u dobi od devet mjeseci:

  1. Kada možemo započeti koristiti hodalicu?

Prema smjernicama struke hodalice se već niz godina ne preporučuju u motoričkom razvoju djeteta. Osim nepravilnog hoda na prstima problem je i u izostanku razvoja prednje obrane kod pada. Ne preporuča se niti prohodavanje djeteta nego poticanje samostalnog kretanja puzanjem i spontano dizanje i prohodavanje.

  1. Može li dijete jesti cijelo jaje u ovoj dobi?

Uvođenje žumanjka u prehranu djeteta koje nema alergijsku bolest preporuča se već nakon šest mjeseci. Ukoliko je namirnica usvojena bez poteškoća nakon mjesec dana može se djetetu dati i cijelo jaje, najčešće pečeno kao kajgana, a može i kao tjestenina s jajem.

]]>
https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/09/9/feed/ 1218
8. mjesec https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/08/8/ https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/08/8/#comments Tue, 08 Sep 2020 15:13:47 +0000 https://pedijatar-puzevski.hr/?p=1237 Ovo je razdoblje sve bolje povezanosti majke i djeteta ali i snažnog straha od odvajanja od nje kao i straha od nepoznatih lica. Upoznajte članove obitelji i prijatelje s karakteristikama ovog perioda i potrebom postepenog i polaganog pristupa djetetu. Steknite naviku javljanja djetetu kada izlazite iz prostorije, tako će ono lakše prebroditi trenutke u kojima mu niste u vidokrugu.

Tjelesni razvoj:

Sa osam mjeseci dijete ima tjedni prirast težine oko 110 grama a mjesečno naraste oko 1,5 centimetar. Dječaci su prosječno teški 9 kilograma i dugački 70 centimetara, a djevojčice 8 kilograma i 68 centimetara.

Mentalni razvoj:

Dojenče intenzivira svoje emocije pa vrišti od sreće, smije se, pokazuje interes i iznenađenje ali i ljutnju, negodovanje i strah.

Oštrina vida i dubinski vid su u potpunosti razvijeni pa dijete može na daljinu prepoznati poznata lica, a u igri sakrivanja može naći djelomično prekrivenu igračku.

Počinje vezati vokale i konsonante u jasne slogove ali bez jasnog značenja, primjer ma-ma, da-da, ba-ba. U dobi od osam mjeseci dojenče ulazi u jezičnu fazu komunikacije (prelaz iz predjezične faze u jezičnu fazu) pa reducira znatan broj glasova te ostaju samo oni iz materinjeg jezika.

Motorički razvoj:

Stabilno sjedi i samostalno se posjeda iz položaja na trbuhu, četveronožnog stava i bočnog položaja. Neki već pužu, dok su drugi u fazi predpuzanja, podižu se na sva četiri ekstremiteta i zibaju, pri tome uče koordinaciju tijela i ruku.

Pri hranjenju prima žlicu a lončić kod pijenja drži s dvije ruke.

Prehrana:

Majčino mlijeko ili dojenačko mlijeko i dalje su zastupljeni najmanje u dva do tri obroka dok na žlicu dojenče može jesti tri obroka.

Preporuča se ne dodavati šećer ili sok u obroke. Učite dijete na vodu, a ne sokove kao osnovno piće . Nudite dijete da samostalno jede prstićima, narežite mekano povrće, voće ili komadiće kruha i budite uz njega dok uživa u prvim samostalnim zalogajima.

Igre s djetetom:

  • Igrajte se igre bacanja i vraćanja igračke, to je igra konstantnosti objekta i kroz nju dijete uči o povratku stvari ali i osoba. Sada već možete primiti dijete za trup i sagnuti ga da ono samo dohvaća bačene predmete. Igra će kraće trajati a njega će više veseliti
  • Glasajte se oponašajući životinje (onomatopejom) ali i oponašajući njegove glasove. Pustite glazbu uz koju će se ritmično njihati
  • Izradite poligon s preprekama koje će prelaziti i na različite načine savladavati
  • Budite uz njega da mu po potrebi asistirate

Najčešća pitanja u dobi od osam mjeseci:

  1. Dijete pokazuje sve manji interes za bočicu. Koliko minimalno adaptiranog mlijeka treba u dobi od 8 mjeseci?

U ovoj dobi djetetu su dovoljne dvije bočice mlijeka sa 180 do 220 ml uz jednu mliječno žitnu kašicu sa žlicom od oko 130 ml mlijeka. Ukoliko tu ubrojimo i jogurt ukupna dnevna preporučena količina mlijeka ili mliječnih proizvoda iznosi dostatnih 500 ml.

  1. Treba li dojenče koje se počelo samostalno podizati uz namještaj obuću?

Preporuča se da dijete kod podizanja ili prohodavanja na nogama ima samo protuklizne čarapice.O prvoj obući za hodanje van kuće treba razmišljati tek kada dijete prohoda što znači samostalno napravi osam koraka u kontinuitetu.

]]>
https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/08/8/feed/ 1516
7. mjesec https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/07/7/ https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/07/7/#comments Mon, 07 Sep 2020 14:44:22 +0000 https://pedijatar-puzevski.hr/?p=1234 Tjelesni razvoj:

U dobi od sedam mjeseci dječaci su prosječno teški 8,6 kilograma i dugački 69 centimetara. Djevojčice pak prosječno teže 7,6 kilograma i dugačke su oko 67 centimetera.

Kako neki već uspješno sjede, komunikacija s okolinom i pokretljivost glavna su karakteristika ovog razdoblja.

Roditeljima se čini da su sve aktivniji ali sada jasno prepoznaju znakove umora i želju za snom. Potreba za spavanjem još uvijek je najmanje deset sati noću od kojih oko šest u kontinuitetu dok danju najmanje dva puta odspavaju sat i pol do dva.

Mentalni razvoj:

Razvoj vida sve je zreliji, razvija se osjet dubine i udaljenosti što se najbolje vidi u igri prebacivanja igračke iz ruke u ruku ili pri spretnom skidanju pelene s lica kod skrivača. Dijete ponavlja slogove ba-ba, da-da, oblikuje glasove od više vokala, intonacijom glasa oponaša glasove koji ga okružuju.

Motorički razvoj:

Beba se postavlja u četveronožni položaj, ljulja se, preko boka samostalno posjeda ali još sa nezrelim bočnim obranama i savinutim leđima.

Kreću u puzanje češće unatrag, a tehnika puzanja ovisi o tome koliko im je snažan rameni obruč i kako otvaraju dlanove preko kojih prenose težinu na podlogu. Ovu fazu nazivamo eksperimentalno puzanjem. Dojenče može istovremeno držati predmete u obje ruke, prebacivati predmet iz ruke u ruku i stavljati ga u usta, hvatati sitnije predmete služeći se palcem, kažiprstom i srednjakom – radio-palmarni hvat.

Prehrana:

I sa sedam mjesecio majčino mlijeko ili dojenačko adaptirano mlijeko najvažnija je hrana za dijete.

Beba može već jesti tri obroka krute hrane, a broj podoja se reducira na dva do tri.

U nadohranu ili komplementarnu prehranu se prema novim europskim smjernicama mogu uvesti namirnice s potencijalnim alergogenim djelovanjem kao što su orašasto voće, žumanjak jajeta ili jogurt i kravlji sir.

Igre s djecom:

  • Potičite puzanje igračkama koje se kotrljaju poput lopti jer tako istovremeno stimulirate koordinaciju oka i ruke, grubu i finu motoriku.
  • Pjevajte mu brojalice i uspavanke kojih se sjećate iz svoga djetinjstva.
  • Listajte zajedno slikovnice, čitajte mu priče.

Najčešća pitanja u dobi od sedam mjeseci:

  1. Kada dijete može samostalno piti iz čaše?

Preporuke su da to bude između šestog i devetog mjeseca kada beba samostalno kontrolira glavicu, zainteresirana je za čašu s kljunom, a koordinacija oka i ruke je sve zrelija.

]]>
https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/07/7/feed/ 6080
6. mjesec https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/06/6/ https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/06/6/#comments Sun, 06 Sep 2020 14:39:01 +0000 https://pedijatar-puzevski.hr/?p=1228 Ovo je period naglašene mobilnosti, beba kreće u istraživanje!!! Vrijeme je za preventivne zahvate u kući: zažtitu utičnica, pohranu opasnih sadržaja van dosega djeteta, stabilizaciju komoda i polica, uklanjanje sitnih predmeta iz prostora.

Tjelesni razvoj:

Dojenče koje je s pet i pol mjeseci udvostručilo rodnu težinu dobiti će od 120-150 g tjedno jer sada niz čimbenika utječe na prirast.

Prirast ovisi o djetetovoj aktivnosti, prihvaćanju krute hrane, metabolizmu, konstituciji, načinu hranjenja.

Za praćenje dinamike tjelesnog razvoja uvijek treba pratiti i dinamiku rasta u visinu. Percentilne krivulje nam pomažu da ih lakže slijedimo. Neke bebe iznenade roditelje pojavom prvog zuba.

Mentalni razvoj:

Dijete pokazuje jaku privrženost ukućanima, posebno majci, dok prema stranim osobama iskazuje strah.

Beba reagira na pozivanje imenom, podiže ruke prema majci za podizanje, počinje razumijeti i zabranu NE!

Glasa se slogovima pa-pa, da-da, dok jede izrazom lica pokazuje koju hranu ne voli pa je izbacuje jezikom ili pljucka.

Motorički razvoj:

Dojenče je sve više ispruženo, osim rotacija trbuh, leđa i obrnuto, počinje se kretati kružnim okretom, a neka djeca se odguruju podlakticama kao da gmižu. Kreću u svim smjerovima.

Dijete baca predmete na pod, udara igračkom o podlogu, maše s njom po zraku – kažemo da istražuje taktilno-kinestetičke funkcije predmeta. Nemojte mu to braniti.

Ne posjedajte ga već pustite da se samostalno posjedne kada je za to spreman, a to je preko bočne obrane između sedam i osam mjeseci.

Prehrana:

Neka dojenčad tek sada pokazuje interes za žlicom i počinje uvođenje krute hrane. Dojenje se nastavlja, a usvajanjem obroka postupno će se prorijediti broj podoja.

Obroke treba rasporediti s razmacima od 3,5 do 4 sata a broj obroka u danu je šest do sedam, Ako je samo jedan na žlicu ostali su podoji ili dojanačko mlijeko. Dijete sada puno zrelije siše i mijenja tehniku sisanja sa žlice. Refleks izbacivanja hrane se sa sredine jezika pomiče na bazu jezika.

Igre s djecom:

  • Vrijeme je za još jednu provjeru svih igračaka koje je dijete do sada dobilo: one moraju biti perive, velike, bez oštrih rubova, nelomljive, (prevencija gutanja i otkidanja). Ostavite igračke koje svojom teksturom, zvukom ili bojom stimuliraju dijete na kretanje i istraživanje. Igračke koje se tresu, gnječe, okreću ili pritišću stimuliraju razvoj prstiju i šake, a igračke koje se kotrljaju kretanje
  • Igrajte se u vodi, u kadi ga stavite na ruku neka pliva, tuširajte se s njim tako da mu se voda slijeva niz lice.U kadu stavite igračke za vodu
  • Dajte mu da baca igračke ali neka one udaraju u različite podloge: parket, plastičnu podlogu, vani u pijesak, na lišće tako da se stvaraju različiti zvukovi

Najčešča pitanja u dobi od šest mjeseci:

  1. Treba li s početkom nadohrane kod dojenog djeteta uvesti vodu za piće

Kada se u prehranu djeteta uvodi kruta hrana mijenja se potreba za tekućinom. Voda pomaže sagorijevanju hrane i za početak će biti dovoljno ponuditi nekoliko žličica vode, a kasnije preporučamo da dijete počinje piti iz čaše (didaktički lončić). Naglasak je na VODI kao prvom i jedinom izboru za žeđ. Čajevi i sokovi zbog šećera povećavaju rizik nastanka karijesa i preuhranjenosti i ne preporučuju se.

  1. Treba li dijete u dobi od šest mjeseci učiti sjediti?

Ne preporuča se bebu učiti sjediti prije nego što to ona sama učini i kada za to bude spremna. Dojenče u dobi od šest mjeseci podiže gornji dio tijela uz siguran oslonac na dlanove i ispružene ruke.Težina tijela premješta se od trbuha prema zdjelici. Dijete još nema zrele bočne obrane i dolazi do velikog opterećenja zdjelice.

]]>
https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/06/6/feed/ 1683
5. mjesec https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/05/5/ https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/05/5/#comments Sat, 05 Sep 2020 14:33:10 +0000 https://pedijatar-puzevski.hr/?p=1223 Tjelesni razvoj:

U dobi od pet i pol mjeseci većina dojenčadi udvostruči svoju rodnu masu, pa su dječaci u prosjeku teški oko 7,2 kilograma i dugački oko 65 centimetara, a djevojčice 6,6 kg i dugačke oko 63 centimetra.

Peti mjesec donosi značajan napredak u komunikaciji, mobilnosti, gruboj i finoj motorici.

Mentalni razvoj:

Naglašena je jaka emocionalnost: vrišti od sreće, smije se, pokazuje zadovoljstvo ali i ljutnju, nezadovoljstvo i strah.

Istraživanja pokazuju da s pet mjeseci već razumiju sve osnovne glasove koje sadrži materinji jezik. Kada je zadovoljno guće u slogovima PA-PA, M-MA.

Dijete vidi sve dalje, oštrina vida poboljšava se, vidi i sitnije predmete, koordinacija oko – ruka sve je bolja.

Motorički razvoj:

Dohvaća predmete, stavlja ih u usta i premješta iz ruke u ruku.

Kada leži na trbuhu podiže gornji dio tijela oslanjajući se na dlanove potpuno ispruženih ruka. Kada ga spuštamo na krevet odupire se vrhovima prstiju. Počinje rotirati s leđa na trbuh i obrnuto, priprema se pivotiranje i puzanje.

Prehrana:

Majčino mlijeko ili adaptirano mlijeko je i dalje osnovna hrana dojenčeta ali sada je vrijeme da postupno uvodimo našu bebu u svijet čvrste hrane.

Dijete svojim znakovima signalizira da je vrijeme za uvođenje nadohrane, a to su: brza glad nakon dojenja ili mliječnog obroka, sve češće dojenje, slinjenje pri pogledu na hranu, sve nemirnije noći.

Uvođenje krute hrane treba shvatiti kao učenje i istraživanje konzistencije hrane i upoznavanje sa žlicom (trening žlice).

Prva hrana koju nudimo treba biti jednostavna, neutralnog okusa da je što prije prihvati. 

Igre s djecom:

  • U dobi od pet mjeseci igre spustiti na pod, na meke prostirke sa šarenim motivima, kako bebu ne bi sputavali u mobilnosti
  • Izložite bebu ogledalu, učite je hvatati predmete, grimasirajte, pjevajte, glasajte se onomatopejom
  • Ljuljajte vašu bebu, podižite je u zrak i spuštajte prema dolje pri tome se smijući kako bi uživala u igri

Najčešća pitanja u dobi od pet mjeseci:

  1. Treba li se beba s pet mjeseci sama rotirati s leđa na trbuh i obrnuto i kasni li u razvoju?

Mobilnost bebe ovisi o stupnju stimulacije njenog motoričkog razvoja ali i karakteru djeteta. Neka dojenčad s pet mjeseci to postignu dok će druga to stići kroz mjesec dana. Izostane li i tada očekivana dinamika razvoja ili roditelj osjeća zabrinutost svakako treba konzultirati pedijatra.

]]>
https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/05/5/feed/ 1465
4. mjesec https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/04/4/ https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/04/4/#comments Fri, 04 Sep 2020 14:21:59 +0000 https://pedijatar-puzevski.hr/?p=1215 Tjelesni razvoj:

Tijekom četvrtog mjeseca dojenče dobiva tjedno 120 do 150 grama i naraste oko dva centimetra mjesečno. Kako je sve krupnije treba više prostora pa preporučamo igre na podu te što kraći boravak u nosiljkama koje ograničavaju normalnu aktivnost.

Mentalni razvoj:

Bebe sve dulje spavaju noću većinom s jednim buđenjem, dok je danju san kraći. Javlja se i tzv. regresija spavanja, a to znači teže uspavljivanje i češće buđenje.

Smiju se glasno da ih možemo čuti iz daljine, kada čuju majčin glas traže je pogledom, u dijalogu s njom odgovaraju gukanjem.

Protestiraju kada ih iz naručja stavljamo u krevet pa preporučamo da ih stavljate pospane ali budne kao bi razvili sposobnost samoregulacije.

Motorički razvoj:

Dijete postaje stabilno, potpuno kontrolira glavicu, u položaju na leđima podiže glavicu i gura se prema naprijed te počinju prve rotacije do boka.

Hvata igračku u srednjoj liniji i stavlja je u usta, na taj način istražuje okolinu što nazivamo oralno istraživanje. Hvata i svoja koljena, a u potrbušnom položaju leži s ispruženim nogama.

U potrbušnom položaju u stanju je prenijeti ravnotežu na jedan lakat ruke kako bi drugom mogao dohvatiti igračku, a u tom položaju izvodi i pokrete „plivanja“.

Prehrana:

Zbog sve intenzivnije tjelesne aktivnosti, fizičkog i psiho-motornog napretka povećavaju se djetetove energetske potrebe.

Majčino mlijeko i/ili adaptirano mlijeko su i dalje osnovna hrana dojenčeta i u prvih šest mjeseci u potpunosti zadovoljavaju nutritivne potrebe djeteta, a prema preporuci Europskog udruženja za dječju gastroenterologiju, hepatologiju i prehranu (ESPGHAN) početak nadohrane ili komplementarne prehrane dojenčadi trebao bi biti najranije nakon 17. tjedna života, a ne kasnije od 26.tjedna života.

Nije bitno kreće li se u nadohranu povrćem, žitaricama ili voćem, BITNO je da se:

  • ne uvodi prije četvrtog mjeseca
  • uvodi postupno jedna po jedna namirnica (ovisi o prehrambenim navikama obitelji)
  • zbog djetetove prirodne sklonosti prema slatkom i slanom preferira se prvo nuditi povrće koje je gorko kako bi se prevenirala pretilost i hipertenzija
  • odgoda uvođenja namirnica većeg alergogenog potencijala (mlijeko, riba, jaje, orašasto voće) nije smanjila pojavnost alergijskih bolesti

Igre s bebom:

  • Upoznajte je s raznim mirisima stavljajući ih bebi pod nos (limun, cimet, vanilija…) i prateći njene grimase i reakcije
  • Radite mjehuriće od baby šampona i puštajte da ih beba promatra i hvata rukama
  • Nabavite prve slikovnice (šuškave, s različitim teksturama pustite da ih dodiruje i čita

Najčešća pitanja u dobi od četiri mjeseca:

  1. Kako prebroditi regresiju spavanja s četiri mjeseca?

Pokušajte uvesti rutinu kod odlaska na spavanje – kupanje ili masaža, priča, isto vrijeme odlaska na spavanje, ista glazba. Budite nježni i dosljedni, pomognite bebi tješilicom ili nekim prelaznim objektom (to može biti vaša spavačica).

  1. Moramo li uvesti nadohranu u dobi od 4,5 mjeseci?

Ne, ukoliko dijete lijepo napreduje, spava i nije previše zainteresirano za žlicu uvođenje prvog krutog obroka možete odgoditi za period između petog i šestog mjeseca. Vrijeme za uvođenje nadohrane ili komplementarne prehrane individualizirati ćemo prema dinamici njegovom razvoju.

]]>
https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/04/4/feed/ 2092
3. mjesec https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/03/3/ https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/03/3/#comments Thu, 03 Sep 2020 14:11:22 +0000 https://pedijatar-puzevski.hr/?p=1204 Uspostavlja se ritmičnost spavanja i hranjenja pa je umor sve manji, roditelji postaju opušteniji i sve više uživaju u svom djetetu. No i tijekom trećeg mjeseca života dogodi se na dan ili dva promjena tek uspostavljenog ritma – skok u razvoju!

Tjelesni razvoj:

Periodi u životu vašeg dojenčeta kada ono motorički i tjelesno naglo napreduje nazivamo skokovi u razvoju. Prepoznajemo ih kao promjenu do sada već uspostavljenog ritma spavanja, hranjenja i ponašanja. Beba s tri mjeseca vrlo često prolazi to razdoblje.

Kako je dio razvoja i pojačano slinjenje i stavljanje ručica u usta često se pogrešno povezuje s nicanjem prvih zuba.

Krajem trećeg mjeseca dijete naraste u odnosu na rodnu dužinu oko 9-12 cm a težinom oko dva kilograma. Dinamiku rasta svog djeteta i usporedbu s vršnjacima možete pratiti upisujući antropometrijske podatke (težinu i visinu) u percentilne krivulje.

Mentalni razvoj:

Osim tjelesnog skoka u razvoju događa se i skok u mentalnom razvoju.

Beba gleda svoje ruke, zvečku koju drži, miče prstima, dodiruje igračkame koje joj vise iznad krevetića. Majci se smješi drugačije nego ostalima.

Prati pogledom osobu koja se kreće u prostoru oko nje. Na iznenadni zvuk trgne se i zaplače, a ako je plakala nakratko se smiri.

Kada je budno glasa se suglasnicima .R..R..R.. GR..GR..GR… ili slično.

Motorički razvoj:

Kada leži na trbuhu podiže glavu, ramena i oslanja se na podlaktice gledajući uokolo. Držimo li dijete uspravno viseći, noge nisu tako jako skupljene, a refleks odupiranja o podlogu se gasi.

Ako mu stavimo igračku u ruke ne ispada mu već je povremeno pomiče rukom.

Prehrana:

U dobi od tri mjeseca dojenče mora imati šest do osam obroka, najčešće uz jedno do dva noćna buđenja i hranjenja.

Savjeti da se ranim uvođenjem nadohrane, hrane na žličicu tj. sve druge hrane osim mlijeka produžuje noćno spavanje nisu se u istraživanjima pokazali točnim.

Majčino mlijeko i/ili dojenačko mlijeko su jedina hrana koju dijete treba u ovoj dobi, a važno je naglasiti da se ne zaboravi suplementacija D vitamina. Kombinacija D i K vitamina koju dojenčad dobiva kroz prvih 12 tjedana života sada se nastavlja samo D vitaminom u obliku kapljica i provodi se svakodnevno do prvog rođendana.

Igre s bebom:

Boravak s djetetom u šetnji biti će od obostrane koristi: svjetlo, zvukovi, buka, vjetar sve su stimulanski senzorike vašem djetetu, a kretanje i pomak od rutine djelovati će opuštajući i na majku.

Tromjesečna beba počinje se igrati s vlastitim rukama, dok je na leđima stavljajte joj tanku pelenu preko lica i skidajte je igrajući se poznate igrice skrivača.

U istom položaju uhvatite bebi obe potkoljenice i podlaktice te kroz položaj na bok dovedite dijete u sjedeći položaj / mali buda / i tako vježbajte kontrolu glavice.


Najčešća pitanja u dobi od tri mjeseca:

  1. Problem zatvora stolice ili opstipacije u dobi od tri mjeseca?

Kod dojene djece često se u ovoj dobi dogodi da stolica izostane u početku dva do tri dana , a potom i pet, šest dana i dulje. Ne radi se o pravom zatvoru stolice jer i nakon nekoliko dana evakuirana stolica je mekana, tekuća, a ne tvrda, suha i u kuglicama. Nije potrebno posezati za lijekovima i čajevima jer dijete se normalno ponaša, dovoljno je malo izmasirati trbuh u smjeru kazaljke na satu, igrati se nožicama kao da vozi bicikl i izbjegavati provokacije stolice toplomjerom.

]]>
https://pedijatar-puzevski.hr/2020/09/03/3/feed/ 10899